Studia tatuażu otwarte od 6 czerwca 2020 r.

with Brak komentarzy

Konferencja premiera

Dzisiaj tj. 27 maja 2020 r. odbyła się konferencja premiera w sprawie czwartego etapu odmrożenia gospodarki. Na samej konferencji premier nie wypowiedział się w sprawie otwarcia studiów tatuażu i piercingu. Jednak w 4.25 minucie konferencji poinformował, że IV etap jest ostatnim etapem uwalniania gospodarki, a w 7.43 minucie powiedział, że 6 czerwca zostaną zdjęte obostrzenia, ze wszystkich sektorów gospodarki, w których obowiązują jeszcze obostrzenia. Tu link do konferencji: klik. Ponieważ branże tatuatorów i piercerów pozostają zamknięte, taka informacja pośrednio wskazuje, że i one zostaną odmrożone.

Dodatkowo na stronie rządowej pojawiły się informacje na temat obowiązków związanych z IV etapem odmrażania. Studia tatuażu zostały wymienione jako miejsca, w których trzeba będzie nosić maseczki, jak również jako miejsca, które zostaną otwarte 6 czerwca 2020 r. Tutaj link: klik .

 

Kiedy zostaną otwarte studia tatuażu?

W związku z konferencją premiera i informacjami zamieszczonymi na stronie rządowej, możemy przyjąć, że studia będą mogły otworzyć się 6 czerwca 2020 r.

Chciałabym jednak zwrócić Waszą uwagę na fakt, że ani konferencja premiera, ani informacje na stronie rządowej nie stanowią w Polsce źródła prawa, a jedynie źródło informacji. Co to oznacza? Studia prawdopodobnie zostaną otwarte, ale na chwilę obecną (27 maja 2020 r.) nie mamy rozporządzenia, które by to potwierdzało. Wynika z tego, że w przypadku np. zwiększenia ilości zachorowań plany i daty mogą się zmienić.

Pomimo braku rozporządzenia, informuję Was o prawdopodobnym otwarciu, ze względu m.in. na poprzednie doświadczenia. W przypadku III etapu, również najpierw była konferencja, potem wytyczne na stronie rządowej. Dopiero kilka dni później projekt rozporządzenia, a 48 h przed III etapem w dzienniku ustaw pojawiło się rozporządzenie.

Nie jest to prawidłowa kolejność wdrażania obowiązującego prawa, realnie powoduje ogromny chaos i dezinformacje. Trzeba jednak pracować z tym co jest – można uznać, że sytuacja jest wyjątkowa, a jako taka wymaga nadzwyczajnych działań.

 

Studia tatuażu i piercingu są zamknięte od marca 2020 r.

Oficjalnie od 31 marca 2020 r. studia tatuażu i piercingu są zamknięte, praktycznie jednak większość studiów jest zamknięta już od 14 marca 2020 r. W kolejnych pojawiających się rozporządzeniach, branże były wskazywane, jako te zamknięte do odwołania. Więcej na ten temat pisałam tutaj Kiedy zostaną otwarte studia tatuażu? Czy nastąpi to w tym samym czasie co otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych?.

W pełni podzielam entuzjazm branży dotyczący otwarcia 6 czerwca, zalecałabym jednak w komunikacji z klientami wspomnieć, że jest to prawdopodobna data otwarcia.

 

Wytyczne sanitarne dla studiów tatuażu i piercingu

Na dzień dzisiejszy nie znamy jeszcze wytycznych sanitarnych. Były one konsultowane z branżą kilka tygodni temu, ale w jakiej formie ostatecznie będą obowiązywać, nie jest jeszcze pewne. Można się spodziewać maseczek dla klientów, odległości 2 m pomiędzy stanowiskami czy zakazu używania telefonów komórkowych. Trudno wskazać ilu klientów będzie można przyjąć.

Jak tylko będą znane oficjalne wytyczne, dam Wam znać. O aktualnej sytuacji, na bieżąco informuję na moim instagramie: link do insta. Tymczasem tropem w przygotowaniu studia do otwarcia, mogą być wytyczne dla salonów kosmetycznych dostępne tutaj: klik wytyczne.

 

Źródła prawa w Polsce

Zgodnie z Konstytucją (art. 87), źródłami prawa w Polsce są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia i akty prawa miejscowego na obszarze działania organów, które je ustanowiły.

Konferencje premiera czy wytyczne na stronach rządowych mają charakter jedynie informacyjny. Dopóki nie znajdą potwierdzenia w opublikowanych ustawach czy rozporządzeniach, nie gwarantują Wam nabycia praw.

W Polsce akty prawne, co do zasady zaczynają obowiązywać 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej, który dostępny jest w wersji elektronicznej tutaj: klik dziennik ustaw. W uzasadnionych przypadkach jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym. (art. 4 ust. 1 i 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych).

Natomiast doniesienia medialne, w tym w szczególności takie, które nie wskazują źródła pozyskania informacji – nie tylko nie stanowią prawa, ale też często wprowadzają w błąd.

W ilu miejscach w ostatnim czasie przeczytaliście, że wracacie do pracy 18 maja, a potem, że 1 czerwca? Sama w ostatnich tygodniach otrzymałam od Was wiele informacji na temat tego, że wracacie do pracy 18 maja i to jest oficjalna informacja.

Jak dzisiaj wszyscy wiemy, to nie była oficjalna informacja tylko tzw. clickbait. Informacje o odmrożeniu branży, w szczególności w czasie, kiedy nie było na ten temat oficjalnych informacji, świetnie się klikały. Nie miały konkurencji w postaci rzetelnych źródeł informacji, z tego powodu też dobrze się pozycjonowały w wyszukiwarce – a w konsekwencji wprowadzały jeszcze większą ilość osób w błąd.

Szukając informacji w internecie, bierzmy pod uwagę, że dla wielu mediów klikalność jest najważniejsza, ponieważ przynosi realny zysk z reklam. Weryfikujmy na jakie źródła powołują się czytane przez nas media i samodzielnie oceniajmy ich rzetelność.

Jeśli uważasz przeczytane informacje za przydatne, proszę podaj dalej.

A jeśli chcesz być na bieżąco obserwuj mój profil na instagramie klik.

Podąrzaj Ania Skuza:

Jestem radcą prawnym i od 2013 roku wspieram przedsiębiorców w legalnym i bezpiecznym rozwoju biznesu. Jestem przekonana, że znajomość prawa pozwali Ci podjąć lepsze decyzje, a w rezultacie osiągać wyznaczone cele bez niespodzianek, które można było przewidzieć.

Ostatnie wpisy

Zostaw Komentarz