Kiedy zostaną otwarte studia tatuażu? Czy nastąpi to w tym samym czasie co otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych?

with Brak komentarzy

Edit: ten wpis opisuje stan na 20 kwietnia 2020 r., aktualny wpis z 27 maja 2020 r. znajdziesz tutaj: Studia tatuażu otwarte od 6 czerwca 2020 r.

Ograniczenia w prowadzeniu działalności obowiązują od marca.

Oficjalnie od 31 marca 2020 r. do odwołania ograniczano prowadzenie przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem salonów tatuażu i piercingu, jak również związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi.

Praktycznie jednak większość salonów fryzjerskich, kosmetycznych i studiów tatuażu jest zamknięta już od 14 marca 2020 r., a w niektórych przypadkach zamknięcie nastąpiło nawet wcześniej.

 

Kiedy wrócimy do pracy?

Większość z nas zastanawia się, ile to jeszcze potrwa i czy nasz budżet to wytrzyma.
W czwartek 16 kwietnia 2020 r. na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego nt. etapów znoszenia ograniczeń został przedstawiony harmonogram „powrotu do normalności”, który zakłada cztery etapy znoszenia obostrzeń. Długość każdego z nich ma zależeć m.in. od liczby nowych zachorowań, na ten moment nie zostały przedstawione konkretne daty.

Moje zaniepokojenie w wypowiedzi premiera wzbudziło różnicowanie branż o podobnej specyfice. Wynika z niej, że powrót do działalności salonów tatuażu i piercingu ma być wdrożony na samym końcu, tj. w IV etapie (7 minuta 55 sekunda konferencji), podczas gdy salony fryzjerskie mają być otwarte już w III etapie (27 minuta 30 sekunda konferencji). Tu link do konferencji: klik. Dotychczas studia tatuażu, salony kosmetyczne i fryzjerskie były traktowane jako jedna grupa, np. na stronie serwisu RP znajduje się informacja o zamknięciu wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu do odwołania, tu link: klik.

 

Przestarzała klasyfikacja PKD

Pewną podpowiedzią w przyczynie różnicowania przedsiębiorców może być klasyfikacja według PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), gdzie głównym kodem dla usług kosmetycznych jest: 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Podklasa ta obejmuje: – mycie, obcinanie i układanie, czesanie, suszenie, farbowanie, prostowanie włosów, wykonywanie trwałej ondulacji oraz podobne czynności świadczone dla mężczyzn i kobiet, golenie i przycinanie brody, masaż twarzy, manicure i pedicure, robienie makijażu itp. i pozostałe zabiegi kosmetyczne, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Podklasa ta nie obejmuje: działalności salonów tatuażu i piercingu, sklasyfikowanej w 96.09.Z i produkcji peruk, sklasyfikowanej w 32.99.Z

Specyfika usług fryzjerskich i studiów tatuaży z pewnością jest różna (przy czym różnica ta nie polega na odległości świadczenia usługi – o czym niżej). Trudno jednak dopatrzeć się różnicy technicznej pomiędzy usługami makijażu permanentnego a usługą polegającą na wykonaniu tatuażu.
W jednym i drugim przypadku następuje naruszenie ciągłości tkanek i wprowadzenie tuszu pod skórę za pomocą maszynki celem osiągnięcia trwałej ozdoby ciała.

Moim zdaniem linergista powinien mieć wpisane w PKD również kod działalności salonów tatuażu i piercingu, sklasyfikowany w 96.09.Z., ponieważ działalność wskazana w 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne nie obejmuje makijażu permanentnego, a trudno go uznać za pozostały zabieg kosmetyczny gdzie indziej nie sklasyfikowany, jeśli technicznie jest to wykonanie tatuażu, który jest sklasyfikowany w 96.09.Z.

Jednak klasyfikacja jest przestarzała i zupełnie nie odpowiada obecnej dynamice rozwoju branży, o czym świadczy chociażby wepchnięcie tatuażu i piercingu to tego samego PKD co działalności astrologicznej i spirytystycznej.

Tyle jeśli chodzi o literę prawa, ponieważ w praktyce linergista utożsamia się z branżą kosmetyczną a tatuażysta z branżą artystyczną. Jeśli jednak zapowiedzi premiera okażą się prawdziwe, tj. otwarcie studiów tatuażu nastąpi w IV etapie, to zasadniczo linergiści również powinni czekać do IV etapu, bez względu na to z jaką branżą się utożsamiają.

Pozostaje jeszcze aspekt zdroworozsądkowy który stawia pod znakiem zapytania różnicowania powyższych branż na podstawie kryterium bliskości wykonania usługi (premier w trakcie konferencji podał studio tatuażu jako przykład usługi gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem). Tymczasem w rzeczywistości fryzjer nie jest dalej od klienta niż tatuażysta. W obu przypadkach jest to odległość dosłownie na wyciągniecie ręki – ponieważ jest wykonywana osobiście. Co więcej, w studiach tatuaży obowiązują rygorystyczne procedury sanitarne nie tylko w trakcie COVID-19, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie i powinno być wzięte pod uwagę w trakcie uwalniania kolejnych usług.

 

Konferencja premiera ma charakter informacyjny.

Pamiętajmy jednak, że konferencja ma tylko charakter informacyjny – nie stanowi prawa.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło wczoraj w życie, wszystkie wymienione branże są traktowane równo tj. do odwołania wprowadzono czasowe ograniczenie prowadzenia działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z) i związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z) (§ 8 pkt 1 lit. g i h).

Pozostaje więc monitorować sytuacje i mieć nadzieję, że wszystkie branże będą mogły wrócić do pracy w III etapie, analogicznie do czasu w którym wszystkie zostały jednocześnie ograniczone w możliwości prowadzenia działalności.

Edit 13 maja 2020 r.: “Temat jest dalej aktualny, w szczególności po konferencji premiera z 13 maja 2020 r., na której mówiono o odmrożeniu branży kosmetycznej i fryzjerskiej. Wytyczne dla tych branż znajdują się tutaj: wytyczne.

Tatuatorzy zostali pominięci na samej konferencji, nie przygotowano też dla nich wytycznych (pomimo tego, że branża konsultowała z Ministerstwem takie wytyczne). Do chwili publikowania tego updata nie jest dostępne nowe rozporządzenie Rady Ministrów, a to właśnie od nowego Rozporządzenia zależy odmrożenie branży tatuatorskiej. Wszystko niestety wskazuje na to, że została całkowicie pominięta.

Edit 16 maja 2020 r.: Jest rozporządzenie, zgodnie z przewidywaniami, milczenie premiera nie było przypadkowe. Tatuatorzy i piercerzy pozostają zamrożeni, nie wrócą do pracy 18 maja 2020 r.

Aktualną sytuację relacjonuje na moim instastory,  gdzie zapraszam, jeśli chcesz być na bieżąco.

Proszę daj znać, czy uważasz powyższy wpis za przydatny? Podziel się swoją opinią w komentarzu albo wyślij mi maila, chętnie pomogę.

Podąrzaj Ania Skuza:

Jestem radcą prawnym i od 2013 roku wspieram przedsiębiorców w legalnym i bezpiecznym rozwoju biznesu. Jestem przekonana, że znajomość prawa pozwali Ci podjąć lepsze decyzje, a w rezultacie osiągać wyznaczone cele bez niespodzianek, które można było przewidzieć.

Ostatnie wpisy

Zostaw Komentarz