Jak założyć studio tatuażu?

with Brak komentarzy

 

Zainteresowanie tatuażem w ostatnich latach bardzo wzrosło. Nic więc dziwnego, że coraz więcej artystów decyduje się na otworzenie swojego studia tatuażu. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad otworzeniem studia tatuażu to ten artykuł jest dla Ciebie.

 

Model biznesowy

Zastanów się w jaki sposób chcesz działać. Możesz być właścicielem studia i zatrudniać pracowników, współpracować z innymi artystami, którzy będą współwłaścicielami czy podnajmować gotowe stanowiska osobom, które mają swoją działalność. Wyobraź sobie jak to widzisz, od tego zależy jaka forma działalności będzie dla Ciebie najlepsza.

 

Jaką formę działalności wybierzesz?

Przed otworzeniem studia warto się zastanowić w jakiej formie chcesz je prowadzić. Do wyboru masz jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę osobową: jawną, komandytową i komandytowo – akcyjną albo kapitałową: spółkę z ograniczona odpowiedzialnością i akcyjną.
Realnie najczęściej studia są prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Własna działalność gospodarcza ma te plusy, że bardzo łatwo ją założyć i jest to bezpłatne. Przez pierwsze 24 miesięcy można skorzystać z preferencyjnych składek ZUS, o ile to Twoja pierwsza działalność albo od zamknięcia poprzedniej minęło 60 miesięcy.
Przez 6 pierwszych miesięcy możesz skorzystać z zwolnienia z ZUS, płacisz tylko składkę zdrowotną, a kolejne 24 miesiące składkę preferencyjną, łącznie to 30 miesięcy preferencji.
Możesz uzyskać dofinansowanie z Urzędu Pracy po zakwalifikowaniu się do programu i sporządzeniu biznesplanu.
Możesz prowadzić uproszczoną księgowość której koszty są niskie (150-400 zł netto w zależności m.in. od miasta).
Działalność łatwo można zamknąć.
Największym minusem działalności gospodarczej jest pełna odpowiedzialność osobista za zobowiązania firmy.
W działalności gospodarczej firma to Ty i to Ty odpowiadasz całym swoim majątkiem osobistym za zobowiązania firmy, w tym zobowiązania podatkowe, kary administracyjne itd.

 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do tzw. spółek kapitałowych, co oznacza, że za zobowiązania spółki odpowiada spółka a nie jej właściciel (wyjątkiem jest odpowiedzialność subsydiarna zarządu w przypadku zaniedbań związanych ze zgłoszeniem wniosku o upadłość, jednak jako właściciel nie musisz być członkiem zarządu).
Prowadzenie działalności w formie sp. z o.o. daje poczucie bezpieczeństwa i chroni Twój majątek osobisty w przypadku „komplikacji”. Może być świetnym rozwiązaniem jeśli chcesz założyć spółkę z innymi artystami, a okres preferencyjny ZUS macie już wykorzystany.
Jednak to bezpieczeństwo ma swoją cenę, koszt założenia spółki jest wyższy niż działalności gospodarczej.
Trzeba pokryć kapitał zakładowy (minimum 5000 zł), zapłacić za przygotowanie umowy spółki, notariusza i pokryć koszty opłat sądowych związanych z wpisem do KRS. Ewentualnie można skorzystać z rejestracji spółki przez Internet tzw. S-24, która jest znacznie tańsza ale ma pewne ograniczenia.
Płacisz za pełną księgowość spółki która jest droższa (od 500 zł miesięcznie w górę). Trzeba się liczyć z corocznym obowiązkiem sprawozdawczym, w tym obowiązkiem składania sprawozdań finansowych.
Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością trudno się zamyka (likwiduje). Likwidacja trwa minimum rok i kosztuje – ze względu na wszystkie formalności których trzeba dopilnować.

 

Jakie są koszty otworzenia studia tatuażu?

Koszty otworzenia studia zależą od wielu czynników. I jak wszystko można starać się podejść do sprawy budżetowo albo na wypasie, niemniej warto sobie wszystko policzyć i zabezpieczyć środki na minimum pół roku działalności bez dochodu.

 

Lokal i jego dostosowanie do wymogów Sanepidu

W pierwszej kolejności zastanów się jak duży lokal i w jakim miejscu chcesz mieć, będzie to też wynikać z m.in. z tego w jakim modelu biznesowym chcesz pracować. Koszt lokalu zależy od jego wielkości, lokalizacji i stanu technicznego.
Zastanów się czy wynajmiesz lokal, który już jest dostosowany do wymogów Sanepidu czy dostosujesz (i pokryjesz koszty remontu) samodzielnie. Adaptacja lokalu konieczna do dostosowania się do przepisów może kosztować nawet 20-80 tys. zł, dlatego warto zadbać o dobrą umowę najmu w której ustalisz kwestię rozliczenia nakładów poczynionych na lokal. Jeśli masz tu wątpliwości skontaktuj się z prawnikiem. Umowę zawsze masz prawo negocjować.

Warto tu podkreślić, że stare rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. poz. 273) obowiązywało do dnia 1 stycznia 2012 r., a nowe jest w fazie projektu od czerwca 2019 r.. Oznacza to, że oficjalnie nie ma obowiązku uzyskania odbioru Sanepidu, pomimo tego Sanepid zaleca jego uzyskanie. Dlaczego warto to zrobić przygotuję osobny artykuł.

Uwzględnij w swoim kosztorysie czynsz za 6 miesięcy, kaucję, koszt ewentualnego remontu i szacowane koszty mediów.

 

Wyposażenie studia tatuażu

Czego będziesz potrzebować? Fotele, leżanki, podłokietniki, szafki, maszynki, urządzenia zasilające, igły, tusze, środki ochrony osobistej, oświetlenie, sprzęt fotograficzny, podstawowe meble – wypisz wszystko czego będziesz potrzebować, zaznacz co już masz i znajdź ceny rzeczy, których Ci brakuje. Małe studio można wyposażyć podstawowo już za kilkanaście tysięcy, natomiast górna granica większego studia to i kilkaset tysięcy. Policz ile to będzie u Ciebie.

 

Uzyskanie wpisu do BDO i umowa na odbiór odpadów medycznych

Odpadów powstałych przy tatuowaniu nie można wyrzucać do odpadów komunalnych, należy je odpowiednio magazynować i przekazywać wyspecjalizowanej firmie. Wcześniej trzeba uzyskać wpis do BDO. Brak przestrzegania tych przepisów grozi konkretnymi karami. Wyczerpujący artykuł na ten temat znajdziesz tutaj BDO i postępowanie z odpadami medycznymi w studiu tatuażu.

Zadbaj o dokumentacje w studiu

Studio powinno mieć wdrożone RODO, ponieważ zapisując klientów przetwarzasz ich dane osobowe. Dodatkowo warto mieć regulamin studia, oświadczenia zdrowotne, wzór umowy z klientem czy zgody na wykorzystywanie wizerunku klienta: jeśli chcesz publikować zdjęcia „po” w swoich mediach społecznościowych. Odpowiednia dokumentacja studia chroni Cię przed odpowiedzialnością – więcej na ten temat znajdziesz tutaj Nieudany tatuaż a odpowiedzialność tatuażysty.

Jeśli planujesz otworzyć swoje studio tatuażu, to koniecznie pobierz mój bezpłatny eBook o prawie w studiu tatuażu, w którym dokładnie omawiam najważniejsze elementy formalne o które trzeba będzie zadbać – znajdziesz go tutaj: studio tatuażu a prawo

Koszt wdrożenia pełnej dokumentacji chroniącej studio zaczyna się od kilku tysięcy złotych.

Przygotuj się do kontroli

Prowadząc działalność możesz się spodziewać m.in.:
Kontroli Sanepidu – Państwowej Inspekcji Sanitarnej
 Kontroli z Urzędu Skarbowego
Kontroli BDO przez Inspektorów Ochrony Środowiska
Kontroli UODO w zakresie wdrożenia i przestrzegania RODO
Kontroli inspektora ZAIKS i innych organizacji zbiorowego zarządzania
 Kontroli legalności zatrudnienia i BHP przez PIP (Państwowa Inspekcja Pracy)
 Kontroli ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) w zakresie zatrudnienia i opłacania składek
Warto być do tych kontroli przygotowanym, a podstawą jest tzw. porządek w papierach. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu dokumentów skontaktuj się z moją kancelarią KONTAKT

Promocja i marketing studia

Prawdopodobnie otwierając swoje studio masz już doświadczenie i bazę klientów. Zastanów się jednak kto do tej pory dbał o pozyskanie nowych klientów? Czy była to Twoja samodzielna praca na SM, czy może studio macierzyste o to dbało?
Jako studio możesz skorzystać z płatnej reklamy na SM czy Google jak również budować zasięgi organicznie. Trzeba jednak wiedzieć jak to robić albo komuś zlecić i uwzględnić to w kosztach. Bez klientów nie ma firmy.

 

Policz i zweryfikuj

Otwierając własną firmę często jesteśmy zbyt optymistyczni, zaniżamy koszty i zawyżamy dochody, zapominamy uwzględnić podatki. W rezultacie łatwo stracić płynność finansową, a przy jednoosobowej działalności gospodarczej oznacza to pełną odpowiedzialność za potknięcie i długi firmy.
Przygotowując się do otwarcia studia policz wszystkie koszty związane z otwarciem, a potem stałe koszty działalności jak czynsz, opłaty za media, ZUS, wypłaty, środki ochrony osobistej itd. Moim zdaniem warto mieć odłożone środki na minimum 6 miesięcy bez dochodu – da Ci to poczucie bezpieczeństwa i pozwoli rozwijać firmę bez przysłowiowego noża na gardle.

Jeżeli zamierzasz otworzyć swoje studio tatuażu albo współpracujesz ze studiem na podstawie umowy B2B to koniecznie pobierz mój bezpłatny eBook o prawie w studiu tatuażu – znajdziesz go tutaj: studio tatuażu a prawo. E-book zawiera opisy różnych obszarów prawnych o które warto zadbać w studiu tatuażu i dodatkowo 29 pytań kontrolnych które pomogą Ci samodzielnie określić czy o wszystkich z nich pamiętałeś.

Jeśli potrzebujesz wsparcia prawnego w zakresie otworzenia swojego studia to skontaktuj się z moją kancelarią. Prowadzę indywidualne konsultacje pomagające określić optymalny dla Ciebie model biznesowy, pomagam w uzyskaniu wpisu do BDO, uzyskaniu zgody Sanepidu, jak również wdrażam pełną dokumentacje w studiu. Więcej na temat zakresu usług i sposobu współpracy znajdziesz tutaj OFERTA. Jeśli potrzebujesz wsparcia pisz na kontakt@prawotuszu.pl

Podąrzaj Ania Skuza:

Jestem radcą prawnym i od 2013 roku wspieram przedsiębiorców w legalnym i bezpiecznym rozwoju biznesu. Jestem przekonana, że znajomość prawa pozwali Ci podjąć lepsze decyzje, a w rezultacie osiągać wyznaczone cele bez niespodzianek, które można było przewidzieć.

Ostatnie wpisy

Zostaw Komentarz